
Mumu - Műhelymúzeum: Interjú Dénes Barbarával 1.
A MUMU Műhelymúzeum már alapításától kezdve nagy hangsúlyt ad a közösségépítésre, kezdő vagy már szakmában lévő művészeknek tér adásra, képviseljenek bármilyen képzőművészeti ágazatot. A MUMU és a Kultpost értékrendje és célkitűzése sok helyen találkozik, melyből a művészetek támogatását lehet leginkább kiemelni. Ezért készítettük el ezt a három részes interjú sorozatot, a MUMU alapítójával, Dénes Barbarával, hogy a Kultpost olvasói is megsimerjék a műhelymúzeumot több témán keresztül: Kezdetek, Fenntarthatóság a dizájnban, Közösség, Workshopok és események, Kortárs művészek bemutatása, Jövőbeli tervek, Kihívások és lehetőségek, Személyes kapcsolat, Látogatók.
1. Kezdetek
- Hogyan született meg az ötlet, hogy a Keleti Károly utcai egykori csemegeüzletet egy dizájnműhellyé és galériává alakítsátok?
A kerületben születtem és azóta is itt élek, szeretem, hogy békés, barátságos hely. Erdő mellett nőttem fel és szeretném, ha a következő generációknak is lehetősége lenne a természettel kapcsolódni. A Margit-negyedben sok a zöld, gyönyörűek az épületek, és kedves, a természetre és kultúrára nyitott emberek élnek errefelé. Több, mint 20 éve foglalkozom fenntarthatósági és kulturális projektekkel itthon és külföldön, a Kortárs Építészeti Központ "Közösségi Kertek" projektvezetőjeként indítottam el anno itt a Millenárison a Lecsós Kertet, ahol sikerült a kerületi lakosokat, a különböző korosztályokat egymással és a természettel, a fenntartható életmóddal is kicsit közelebb hoznunk. 10 éve elindítottam egy saját fenntartható divat- és lakberendezési márkát, a PLANTETHICS-et, ahol a növényetika mentén készítek ékszereket, dísztárgyakat, foglalkozásokat tartok, kiállításokat és interaktív programokat szervezek más kortárs alkotókkal karöltve. Amikor megszületett a MUMU ötlete, minden vágyam volt, hogy az érdeklődők számára könnyen megközelíthető, mégis napsütötte, zöld környezetben lehessen életre hívni, így találtam rá a nagy üvegkirakatokkal rendelkező sarki kisboltra, ami egy ideje zárva volt, és amire eredetileg az volt kiírva: "Márti Boltja Élelmiszer Csemege". Az alapötlet az volt, hogy egy olyan alkotótér jöjjön létre, ahol a fenntarthatóság, a művészet és a közösség találkozik.
- Mi inspirált titeket arra, hogy a fenntarthatóság, a művészet és a közösségépítés fogalmát egyetlen térben egyesítsétek?
Eredetileg közgazdásznak tanultam, aztán külügy- és diplomácia szakon folytattam a Budapesti Corvinus Egyetemen. Közben 2002-ben Erasmus ösztöndíjasként Londonban töltöttem fél évet, ahol először találkoztam a közösségi kertekkel és a fenntartható kulturális projektekkel. Ez az élmény meghatározó volt számomra, hiszen ott láttam először, hogyan lehet ezt a két területet összekapcsolni. Nagyon inspirált az is, hogy Londonban mindenhol szelektíven gyűjtötték a hulladékot, szinte mindenbe bevonták a helyi lakosokat is, és szerettem volna ezt a szemléletet Magyarországra is elhozni. Miután hazatértem, elkezdtem a saját vállalkozásom építését, és így már több mint 20 éve foglalkozom fenntarthatósági és kulturális projektekkel, közben magával ragadott az ötvös mesterség, az ékszerkészítés, a saját fenntartható márkán keresztüli edukáció lehetősége is. Ezek a tapasztalatok és az a rengeteg inspiráció, amit az utazásaim során gyűjtöttem, mind hozzájárultak ahhoz, hogy a MUMU megszülethessen.
2023. júliusában egy olyan közösségi alkotóteret indítottunk el a Millenáris és a Marczibányi tér ölelésében, ahol rendszeres műhelymunka zajlik, a betérők színes kiállításokat, érdekes, esztétikus tárgyakat tekinthetnek meg, és a workshopok során maguk is bekapcsolódhatnak az alkotásba. Mivel a hely design boltként is működik, haza is lehet vinni, ami megtetszik. Programjainkkal, foglalkozásainkkal szeretnénk népszerűsíteni a fenntartható divatot, designt, és bemutatni az ötvös mesterségben, valamint a textil-, kerámia-, üvegművészetben, grafikában rejlő mai lehetőségeket. Ez a MUMU műhelymúzeum, ahol jelenleg közel 40 kortárs alkotó van jelen. Újrahasznosított és fair trade nemesfém ékszerek, üvegékszerek, növényekkel festett-, és újra gondolt vintage ruhák, divatkiegészítők, öko-tintával nyomott biopamut pólók, kerámiák, punch needle, nemez és tufting tárgyak, cianotípiák, riso printek, képeslapok és más nyomatok, ananászbőrből, mosható papírból, és szójababolajból készült bioműanyag kiegészítők, fenntartható divattal kapcsolatos könyvek, valamint különleges kerámia villanykapcsolók, konnektorok, és egyedi kisbútorok is megtalálhatók a MUMU-ban, ráadásul a PLANTETHICS ötvös műhelyébe is bepillanthatunk.
Szeretnénk megmutatni, hogy kisebb ökológiai lábnyommal, újrahasznosított anyagokkal, értékmentéssel, a hagyományos és a legújabb technológiák egyidejű alkalmazásával különleges, egyedi, természet-ihlette alkotásokkal gazdagíthatjuk mindennapjainkat. Ez a MUMU műhelymúzeum, ahol nem csak megtekinteni, de szorosan kapcsolódni is lehet a mai környezettudatos divathoz és tárgykultúrához, lehet nézni és alkotni, ismerkedni, kipróbálni, kérdezni, barátkozni.
2. Fenntarthatóság a dizájnban
- A fenntarthatóság kiemelt szerepet játszik a MUMU működésében. Hogyan biztosítjátok, hogy a műhelyetekben, vásárokon, vagy akár kiállításaitokon használt anyagok és technikák megfeleljenek ennek az elvnek?
Számunkra ez olyan, mint a levegő, és szeretnénk, ha a MUMU-val való kapcsolódás során mások is érzékenyebbé válnának a fenntartható élet iránt, szívesen edukáljuk a hozzánk betérőket a programjainkkal, vagy akár egy beszélgetéssel. A mindennapjainkban is környezettudatosan élünk, úgy is alkotunk, odafigyelve az alapanyagokra, azok származási helyére, lábnyomára, a csomagolásra. Megbecsüljük azoklat a szakembereket, akik részt vesznek az általunk tervezett tárgyak létrehozásában, ha épp olyan designerről van szó, aki nem csak saját maga állítja elő a munkáit, hanem bizonyos fázisokban együttműködik másokkal. Amikor kurálom a hozzánk jelentkező tervezőket, a fenntarthatóság természetesen alapvető szempont. A MUMU-ban amúgy a berendezés is úgy született, hogy egyrészt megőriztük a gyönyörű, eredeti padló- és falicsempe burkolatot, másrészt régi iskolaszékeknek, tálalóasztalnak, gombkötő szekrénynek adtunk új életet, a kirakat polcait felszeletelt és pácolt kapanyelek tartják, a fali ruha display-ek ásónyelekből készültek, és a csemege üzlet szalagfüggönyét lecseréltük egy MUMU logóval ellátott új szalagfüggönyre. Az értékmentés fontos számunkra és szuper, ha van egy kis meghökkentő is az egészben. A nálunk vásárolt művészeti alkotásokat újrahasznosított papírba csomagoljuk, a repapír táskákra öko-tintával, kézzel pecsételem a MUMU logót, így ez is fenntartható. Még az illusztrátorok is újrahasznosított papírra nyomtatják a munkáikat, van, aki a digitális mellett rizográf vagy glicée nyomatot, vagy akár cianotípiát is készít, és hála az égnek, lehet már komposztálható celofánt is kapni, hiszen a printeket óvni kell a portól és a maszatos kezektől.
- Tudnátok konkrét projekteket vagy együttműködéseket említeni, amelyek jól példázzák a fenntartható dizájn iránti elkötelezettségeteket?
A KÖZ/ÉRT címet a MUMU falai sugallták. Mielőtt birtokba vettük az üzlethelyiséget, 30 éven át helyi csemegeboltként működött és sokak számára a mindennapi szociális élet egyik fontos pontja volt. Ennek szellemében egy hétre "Kortárs Művészeti Közértté" változtattuk a MUMU-t a design héten. A különböző mesterségek matériáit és technikáit alkalmazva kis közértben kapható alaptermékek inspirálta viseleti és dísztárgyakat készítettünk, egyrészt kiállításként mutatva meg a MUMU alkotóinak szakmai sokszínűségét, másrészt kreatív foglalkozásainkon a hozzánk betérőkkel is megismertettük az egymásért és magunkért való alkotás örömét, miközben a bolygónkra is odafigyelünk.
Egy közért közösségi térként is funkcionál, különféle társadalmi rétegek találkozóhelye, összehozza az embereket, barátságok születésének helyszíne is lehet. Az ember szívéhez az egyik út az étel, a lélek egyik tápláléka pedig az az esztétikai élmény, amit a tárgyak szépsége nyújthat. Ennek közös csodálata, valamint a közös alkotás közelebb hozza egymáshoz az idegeneket és közelebb hoz magunkat is önmagunkhoz. Az alkotóink közül, akinek kedve volt, visszakacsintott a régi, közértes hangulatra, mindenki a saját művészeti ágában készített tárgyakat és illusztrációkat. Így születtek pl. mackósajt és kotyogós párna mintájú punch needle párnák, cirkónium sózású réz ropik és perecek, nemez kiflik és habcsókok, sajt/kenyér/perec/gumimaci fotólenyomatos cianotípiák, strasszos-szódásszifonos mintájú, vintage bútorszövetből készült táska, piros pöttyös bögre, stb.
Korábban összeállítottam egy szezonális növényi receptekkel teli @plantethics öröknaptárt, amihez 12 hazai illusztrátort kértem fel az egyes receptekhez illő rajzok elkészítésére. Ez jó móka volt, és szép lett nagyon a végeredmény. Szintén pár illusztrátor tervezett a minden mentes biopamut PLANTETHICS pólókra illusztrációkat, ez is egy szerelem-projekt volt.
Tervben vannak még további közös projektek a MUMU lakókkal, biztos lesznek további összművészeti megmozdulásaink. :)
Ternovics Máté - Dénes Barbara
MUMU műhelymúzeum
1024 Budapest, Keleti Károly u. 42/A.
instagram . @mumu_muhelymuzeum
facebook . @mumumuhelymuzeum
www.mumubudapest.hu
Dénes Barbara +36209882800