
Mumu - Műhelymúzeum: Interjú Dénes Barbarával 2.
3. Közösség
- A MUMU a környék életének egyik kulturális központjává vált. Hogyan sikerült megteremtenetekezt az közösséget a műhely körül?
Nagyon sok helyes ember lakik a környéken, akikkel már a felújítás során sokat beszélgettünk, több barátság is szövődött a beköltözésünk óta, és az insta oldalunkon történő folyamatos kommunikációnak hála máshonnan, még külföldről is jönnek kutyával, kutyátlanul, érdeklődnek, nyitottak, így igazán jó élmény fenntarthatóságról is diskurálni velük. Minden alkotónknak készítettem egy magyar-angol nyelvű, fényképes bemutatkozót, és így még jobban megismerhetik a hozzánk betérők az adott művészt, az adott művészeti ágat, az alkalmazott technikákat, azt, hogy kinél miként jelenik meg a fenntarthatóság. Szívesen beszélgetünk a hozzánk betérőkkel, megörököltük a sarki kisboltnak ezt a fajta közösségi, társadalmi kapcsolódási funkcióját és az online követőkből is hamar kedves, visszajáró vendégek lettek. A MUMU-ban nem muszáj vásárolni, bárki beszaladhat nézelődni, lelassulni (erre és a kiállításokra utal a nevünkben a múzeum kifejezés), jó zene szól, megkínáljuk egy teával, és, ha szeretne beszélgetni, akkor arra is ott vagyunk. Fontosak nekünk az emberek.
DESIGNER SÉTA
Az indulásunk óta 2025. május 15-17. közöttre szervezzük a negyedik DESIGNER SÉTÁT a Margit- negyedben. A beköltözésünk után összeálltunk páran a környező utcákból, és egy közös koncepció mentén sétáltatjuk egymás között az érdeklődőket, amihez terveztünk az egyik alkotónkkal, Lénárt Flórával egy térképet. Aki végiglátogat mindegyikünket, összegyűjti az összes helyen a pecséteket/matricákat a térképre, az egy közös naaagy ajándékcsomagot nyerhet, közben ezen a három napon kedvezményekkel is készülünk, és minden résztvevő megismerheti a negyed ikonikus és újonnan nyílt design/designer helyeit. Azt látjuk, hogy egyre nagyobb az érdeklődés az ehhez hasonló, interaktív kulturális programok iránt, és nagyon büszkék vagyunk rá, hogy mi indíthattuk el az első ilyet a kerületben.
- Milyen edukációs programokat kínáltok, amelyek közelebb hozzák a látogatókhoz a fenntartható művészet és dizájn világát?
A MUMU közepén áll a nagy workshop asztalunk, megpakolva az alkotók szépséges munkáival, illetve körben a polcokon, további tárolókon szintén a design bolt funkciónak megfelelően vannak a termékek. Nekem bent van az ötvös asztalom (a PLANTETHICS márka tervezőjeként), hogy amikor a MUMU nyitva tartási idejében bent vagyok, ott is tudjak haladni a megbízásokkal, illetve amikor egyedi ékszerek elkészítésénél egyeztetek a megrendelőkkel, akkor vannak olyan utolsó simítások, amiket az ő jelenlétükben, az ötvös asztalnál végzek el. A nagy asztalt péntek esténként lepakoljuk, hogy a hétvégi workshopokra készen álljon, és a foglalkozásokat tartó alkotók a nagy, üres felületet a maguk igényei szerint rendezhessék be akár kerámiázni fognak, akár valamilyen textilművészeti technika kerül előtérbe. A foglalkozásokon sajátkezűleg tudják megtapasztalni a résztvevők, mennyi munka, milyen technikai- és anyagismeret, odafigyelés, türelem, precízitás szükséges a különféle művészeti területeken történő alkotáshoz, hogy miként lehet alternatív anyagokkal, technikákkal kiváltani a környezetterhelőket.
4. Workshopok és események
- Az olyan események, mint a Drawing Speed Date workshop, nagyon különlegesek. Melyik volt eddig a legsikeresebb vagy a legnagyobb meglepetést okozó programotok?
A Drawing Speed Date tényleg szuper workshop sorozat volt, Szántó Sári és Dása a legtermészetesebb módon segítette ismerkedni a résztvevőket, ráadásul mindig nemzetközi csapat gyűlt össze, a legtöbben barátkozni jöttek, nem konkrét párkeresési szándékkal, csak társaságban lenni, új, érdekes embereket megismerni. Közben közösen alkottak, rajzoltak, festettek, kollázsoltak, és közelebb kerültek egymáshoz. A legsikeresebbek a kerámia workshopok. Adorján Éva nagy odafigyeléssel segíti az alkotást, ráadásul a kötetlen kerámiázás mellett művészetterápiás foglalkozásokat is tart, mindkét alkalmon több tárgyat is lehet készíteni, ki lehet választani az agyag színét, a máz színét, és a közös mancsolást követően Éva befejezi, kiégeti a tárgyakat a saját műhelyében, amiket kb. 2-3 hét múlva lehet átvenni a MUMU-ban. Szintén nagyon népszerű a punch needle workshop, ami egy kézi szőnyegkészítési technika, a subázáshoz hasonlít, és szuper fali dekorációkat, párnahuzatokat, vagy akár divatkiegészítőket is lehet vele készíteni. Alföldi Kriszta, a LOOP alkotója a legprofibb alapanyagokkal és eszközökkel várja a résztvevőket.
A fenntartható divat egyik remek hozzávalója a tű és a cérna, de nem feltétlenül kell foltozgatnunk a régi, kedvenc ruhadarabjainkat, modern hímzéssel nagyon szép dolgokat hozhatunk ki belőlük, geometrikus mintákat, természeti motívumokat, inspiráló szavakat, gondolatokat is ráhímezhetünk a ruhákra, táskákra.
A növényi festés is egy csodaszép, ősi tudás, amit a MUMU-ban el lehet sajátítani, ennek is több fajtája van, a különféle sókkal, és pácokkal a növények színanyagát lehet sokrétűen használni, lehet eco print növénylenyomatos textileket létrehozni, és indigóval a shibori technikát kipróbálni.
Az eddigi legviccesebb workshopunk a grafikusoknak, illusztrátoroknak tervezett MINTA workshop sorozat egyik alkalma volt, ahol a résztvevők úgy ismerkedhettek meg a szitázás technikájával, hogy a saját mintáikkal palacsintára szitáztak nutellát és csoki krémet. :)))
- Hogyan választjátok ki a workshopok témáit és formátumát?
Vannak egész évben elérhető workshopok és vannak szezonálisak, pl. a japán tataki zomé eco print technikát olyan hónapokban tartjuk, amikor minden virágzik, így szép színek és lenyomatok nyerhetők ki a friss növényekből. A modern hímzésnél is télen pulcsit uncsitlanítunk, tavasszal/nyáron pólóra, baseball sapkára hímzünk.
5. Kortárs művészek bemutatása
- Jelenleg kb. 40 kortárs alkotó munkáit mutatjátok be. Mi alapján választjátok ki azokat az
alkotókat, akik illeszkednek a MUMU küldetéséhez?
A fenntarthatóság mellett fontos az esztétikum, a design szerepe, a látásmód, az ábrázolásmód, a technika, amivel az adott alkotó a munkáit készíti, és persze a minőség, tartósság is. Szeretjük, ha valami épp "forró", így kerültek be a nem rég a MOME-n végzett Tóth Lala UTO-i, amik szójababolajból készült bioműanyag pólóékszerek, fülékszerek, így a legfrissebb anyagkutatási eredmények találkoznak a fiatal felnőttek nem hétköznapi viseleti szokásaival. Azt tapasztaljuk, hogy a MUMU közönsége vagy a nagyon letisztult dolgokat kedveli, vagy a meghökkentő, színes, harsány darabokat.
- Van olyan művész vagy műtárgy, amely különösen jól tükrözi a MUMU vízióját?
Nem tudnék egy alkotót vagy márkát kiemelni, szerintem mindegyikünk különösen jól tükrözi. :)
Ternovics Máté - Dénes Barbara